Rehabilitace Re-habilis poskytuje klientům individuální pohybovou terapii. Jedná se o ovlivnění pohybové soustavy pomocí specifických přístupů typických pro fyzioterapii. Cílem individuální pohybové terapie je, aby pohyb vyvolal žádoucí (příznivý, léčebný) efekt a ten se opakováním fixoval a prohluboval.
BAZÁLNÍ PROGRAMY A PODPROGRAMY - (dále jen BPP)- Jedním z hlavních úkolů konceptu BPP je pracovat s hybnými programy, které se týkají těla jako celku, a důsledně dbát na parametry fyziologie těchto pohybových programů.
[celý text]
Terapeutický koncept se snaží navrhnout jako možné parametry fyziologie hybnosti tzv. bazální podprogramy primární vertikalizace člověka. Koncept BPP pracuje s vývojovými aspekty a využívá atitudy (postury účelově, cíleně zaměřené), které vedou k naplnění všech podprogramů fyziologické lidské lokomoce. Při terapeutickém využívání BPP soustřeďujeme pozornost na facilitaci a reedukaci pohybů převážně u pacientů s posttraumatickým poraněním míchy. Koncept je ale také dobře využitelný u pacientů po CMP a společně s reedukací fyziologické dechové mechaniky se terapie s využitím bazálních programů osvědčila i jako prevence a léčba funkčních poruch páteře.
[schovat]
DYNAMICKÁ NEUROMUSKULÁRNÍ STABILIZACE - je diagnostický a terapeutický koncept široce využitelný především ve fyzioterapii a příbuzných oborech medicínské praxe. Využívá znalostí klíčových principů chování lidské motoriky, které jsou vyjádřením řídící funkce centrálního nervového systému (CNS).
[celý text]
Motorika jako vnější projev těchto funkcí v sobě odráží veškeré informace zpracovávané CNS. Její globální hodnocení je proto v Dynamické Neuromuskulární Stabilizaci využíváno jako cenné vodítko v diagnostice poruch nejen pohybového systému.
Jedinečností terapeutických přístupů v DNS je jejich integrální působení, kdy cíleným ovlivněním posturálních a lokomočních funkcí pomocí specifických cvičení dochází zpětně k ovlivnění chování CNS a trvalejší úpravě jeho projevů.
Lze tedy říci, že terapeut při Dynamické Neuromuskulární Stabilizaci využívá pohybového aparátu jako informačního rozhraní, ze kterého dokáže diagnostikovat poruchy a zároveň skrze něj může na tyto změny uceleně terapeuticky působit.
Dynamická Neuromuskulární Stabilizace je tedy nástrojem, který posouvá diagnostické a terapeutické úvahy z pouhého hledání a ovlivňování jednotlivých lokálních poruch směrem ke komplexnímu uvažování v logických souvislostech.
Více na
www.dns-cz.com.
[schovat]
KLAPPOVO LEZENÍ - podstatou této metody je cvičení pohybu po čtyřech končetinách sloužící k trojrozměrné mobilizaci páteře a ke korekci jejich vadných zakřivení, ale také ke zlepšování svalové síly a koordinace.
[celý text]
Praktické provádění spočívá, jak již bylo zmíněno, v pohybu končetin a trupu, při zaujímání různých poloh trupu během chůze po čtyřech, a to zkříženě či mimochodně. A na toto navazují mnohé další variace. Indikací jsou zejména idiopatické skoliózy, dále pak různé jiné poruchy držení těla. Slouží však i jako doplněk fyzioterapeutické terapie u mnoha dalších diagnóz.
[schovat]
METODA SESTRY KENNY (DERMO-NEUROMUSKULÁRNÍ FACILITACE) - jde o speciálně vypracovanou metodiku původně pro léčbu u dětské obrny v období její epidemie ve 30. a 40. letech 20. století.
[celý text]
Mezi terapeutické principy patří aplikace klidu a dlah, dále horké zábaly, manuální protahování měkkých tkání, polohování a stimulace funkčně oslabených svalů, a to za využití pasivního natažení svalu, přibližování úponů svalu rychlými a chvějivými pohyby a pak opětovného natažení svalu. Dále se užívá slovních instrukcí a reedukace. Indikací jsou v dnešní době periferní parézy (např. paréza lícního nervu) a terapie funkčních poruch motoriky.
[schovat]
PROPRIOCEPTIVNÍ NEUROMUSKULÁRNÍ FACILITACE (PNF) - PNF je ucelený přístup, jehož základní filosofií je myšlenka, že každý člověk včetně toho s disabilitou (omezením až znemožněním některých fyzických, psychických nebo sociálních funkcí a činností vyplývající např. z choroby, závady, poruchy nebo stáří) má nevyužitý existující potenciál (Kabat, 1950).
[celý text]
Běžné funkční pohyby jsou složeny z masových pohybových vzorů končetin a synergistických trupových svalů. Člověk není schopen volně vynechat některý sval z pohybového vzoru, kterého je součástí. To neznamená, že nemůžeme kontrahovat sval individuálně, ale naše jednotlivé pohyby pramení z masových vzorů. Vzorce mají spirální a diagonální komponenty, tzn. svalová vlákna mají optimální napětí v protažené pozici a maximum síly pokud se kontrahují v plném rozsahu pohybu. PNF vzorce vždy kombinují pohyby ve všech třech rovinách pohybu, což reprezentuje vysokou úroveň koordinace. Koncept PNF používá stimulaci receptorů, které mají vztah k pohybu a poloze těla, pracuje se svaly a nervy a zlepšuje jejich funkční propojení. Napomáhá a podporuje pohyb, umožňuje iniciaci a provedení pohybu snadněji. Jde o facilitaci účelných a koordinovaných pohybových vzorů horních končetin, dolních končetin a trupu, uspořádaných do jednotlivých vzorců.
[schovat]
MYOSKELETÁLNÍ MEDICÍNA - tato základní dovednost fyzioterapeutů je založena na schopnosti určit pohmatem napětí měkkých tkání/kůže, podkoží, vazivových obalů, svalů a zjistit přítomnost kloubních blokád. Je důležitá při určení a ošetření téměř všech poruch pohybového systému člověka.
SPIRÁLNÍ DYNAMIKA (SPIRALDYNAMIK) - spirální dynamika je koncept, který se zabývá držením a koordinací pohybového aparátu - jeho trojrozměrnou hybností.
[celý text]
Využívá poznatků z anatomie, fyzikálních zákonů a vývoje lidského pohybového aparátu v průběhu evoluce, ke správnému vedení pohybu - trojrozměrnému, dynamickému a systematickému. Hledá řešení nápravy chybných – nekoordinovaných pohybů v „učení se“ správnému trojrozměrnému pohybu a využití všeho toho, čím nás příroda v průběhu evoluce obdařila.
[schovat]
ŠKOLA ZAD - jde o systém, který učí optimalizovat chování člověka v zátěžových situacích, vyvarovat se přetížení a bolestem pohybového aparátu (prevence bolestí zad, vadného držení těla a vertebrogenních poruch)
SM SYSTÉM - název zdravotního cvičení „SM systém“ je zkratka dvou slov stabilní = pevné a mobilní = pohyblivé. Principem je spirální stabilizace páteře. Typická pro celý koncept je systematická péče o páteř
a pohybový aparát. Toto cvičení je vhodné jako léčebný prostředek, dále jako součást prevence problémů pohybového aparátu a u sportovců je vhodný jako doplněk kondičního tréninku.
[celý text]
Spirální stabilizace pomocí zdravotního cvičení SM systém je:
- protažení těla směrem vzhůru.
- intenzivní posílení šikmých svalů břišních, aktivovaných pohybem paže a lopatky v osovém postavení těla.
- vysoce efektivní aktivní strečink.
- rychlý nástup kontrakce stabilizačních svalových spirál ve vratkých pozicích.
- kondiční trénink a regenerace vrcholových sportovců.
- možnost léčit nemoci páteře, u kterých dosavadní rehabilitační léčba selhala.
- trénink stabilní chůze.
Koncept SM systém se skládá z individuálních hodinových návštěv jedenkrát týdně v období minimálně měsíce, abychom Vás zasvětili do správného provádění jednotlivých cviků, které vás naučíme postupně tak, abyste si aspekty jednotlivých pohybů byli schopni zapamatovat a abychom si při dalších návštěvách zkontrolovali, zda cvičíte správně a ukázali vám postupně specifiku všech cviků.
Terapie neprobíhá ve skupinách, ale zásadně individuálně.
Samozřejmě si u nás můžete zakoupit veškeré cvičební pomůcky nutné k samostatnému cvičení doma. Jejich ceny jsou shodné s cenami, za které je prodává i zakladatel metody, pan MUDr. Richard Smíšek (
www.smsystem.cz).
[schovat]
TEJPOVÁNÍ - je ve sportu a sportovním lékařství již řadu let standardně využívanou metodou. V posledních letech však tato metoda pronikla i do rehabilitace, kde zaznamenala značný úspěch při léčbě poruch pohybového aparátu u běžné populace. [celý text]
Metoda se neustále vyvíjí a můžeme ji podle způsobu využití a použitých materiálů rozdělit na tejpování s použitím
fixačních tejpů nebo s využitím
pružných, tzv. kinesiotejpů.
FIXAČNÍ - (pevné) tejpování využívá látkových materiálů, které se lepí přímo na kůži nebo jsou případně podkládány speciální měkčenou vložkou z pěnového polyurethanu. Cílem je fixace kloubů a svalových skupin. Proto jej používáme u zdravých jedinců jako ochranu exponovaných částí těla v těžkých terénech či po předchozích úrazech jako sekundární prevenci dalšího poškození. Pevné tejpy jsou tedy vhodnou alternativou ortéz v případech, kdy je v postupu léčby cílem poraněný segment zcela neomezovat v jeho funkci (jako je tomu u sádrové fixace), ale zachovat určitý stupeň pohybu.
KINESIOTEJPING - naopak používá elastické tejpovací pásky ze 100% bavlny. Kinesiotejp je prodyšný, roztažitelný až na 68% své původní délky, svou tloušťkou je podobný síle lidské pokožky a je na něm naneseno vysoce hypoalergenní akrylátové lepidlo. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cirkulaci přímo pod tejpem a následné zvýšení látkové výměny. Je tak adekvátní funkční podporou v prevenci poranění, po prodělaných úrazech nebo v léčbě akutních i chronických stavů. Je efektivním doplňkem při léčbě muskuloskeletárních problémů, neurologických deficitů, otoků a bolestí. Terapeutický účinek kinesiologické tejpovací pásky působí efektivně 24 hodin denně po dobu 4 až 6 dnů. Nespornou výhodou je zachování běžné hygieny, protože kinesiotejpy jsou voděodolné a díky elasticitě neobtěžují při nošení, neomezují nervosvalovou funkci, zkracují dobu hojení a zvyšují pocit jistoty.
Při výběru druhu tejpu je velice důležité si uvědomit smysl a cíl rehabilitační terapie a podle toho pak zvolit buď fixní tejp anebo kinesio tejp, příp. oba druhy zkombinovat.
Variace kinesiotejpu
CROSS-LINK - je tejp podobný mřížce, který se lepí do oblasti bolestivých bodů, trigger pointů, jizev a akupunkturních bodů, které fyzioterapeut palpačně zdiagnostikuje. Svou přilnavost ztrácí teprve tehdy, až si tělo v daném místě znormalizuje látkovou výměnu. Tento proces může trvat několik dnů až týdnů.
KIRA SPORTS TAPE - vysoce kvalitní elastický tejp obsahující minerál turmalín, který má především protizánětlivé účinky. Tento tejp se vyznačuje maximální kvalitou bavlny a speciálně vrstveným lepidlem s cílem podpořit drenáž tělních tekutin v místě nalepení. Tyto jedinečné vlastnosti zajišťují oproti jiným tejpům ještě větší a silnější látkovou výměnu, lepší uvolnění svalstva, zlepšení toku lymfy, nižší kožní iritace a zvýšení vitality tkání. S Kira tejpem mohou pracovat pouze terapeuti vyškolení v konceptu M. T. C.!
Další druhy kinesiotejpů jsou BO-Tape, Kinseo, Nasara, Kinetics Tex, KT Tape Pro Classic, Health tape a Vital-Tape Lady. V oblasti tejpování spolupracuje NZZ REHABILITACE Re-habilis výhradně s firmou L&L Centrum tejpování s.r.o. (
www.mtc-tejping.cz), která je výhradním dodavatelem tejpovacích pásek (viz sekce „spolupracujeme“).
[schovat]
MÍČKOVÁ FACILITACE - využívá měkké molitanové míčky různých velikostí k mechanickému ovlivňování a normalizaci přirozených schopností měkkých tkání. Pružnost a protažitelnosti. Právě tyto vlastnosti jsou při poruchách změněny.
MANUÁLNÍ LYMFATICKÁ DRENÁŽ - lymfatický (mízní) oběh se velmi podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny přes celé tělo. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík).
[celý text]
Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání tělní tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému.
Tato speciální masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních.
Jedná se o velmi jemnou masážní techniku. Pomalými kruhovými hmaty a tlaky na kůži se aktivují zakončení lymfatických cévek, které odvádějí periferní mízu do sběrných lymfatických uzlin. Lymfatickou drenáží je vhodné ošetřovat zejména části těla, ve kterých se projevují poruchy lymfatického systému a části těla jim přiléhající ve směru toku lymfy. Pomocí lymfatické drenáže lze zmírnit celulitidu, ulevit oteklým nohám, zrychlit metabolické procesy v těle, detoxikovat organismus. Mnohonásobně dokáže zkrátit dobu léčení výronů kloubů, zlomenin končetin, poúrazových a pooperačních stavů!
Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven. Lymfoterapeut manuální masáží odblokuje hlavní uzliny a odvede drenážovanou tekutinu vylučovacím systémem z těla ven. Tato metoda je přirozená a lékařsky zdůvodněná. Je nejen účelná, ale navíc velice příjemná a relaxační.
[schovat]
KLASICKÁ MASÁŽ - masáže jsou jednou z nejstarších a nejpřirozenějších léčebných metod. Dnes se řadí k hlavním doplňkům rehabilitační léčby, např. při terapii bolestivých zad. Nezanedbatelný v dnešní době je také relaxační účinek.
[celý text]
Pravidelnost masáží vede k zachování fyzické i duševní svěžesti. Při masáži dochází k rozšíření cév a následně k lepšímu prokrvení příslušných tkání, což se navenek projevuje jako příjemný pocit tepla. Vaše tělo bude uvolněnější, aktivnější a dovolí vám dosáhnout vašich denních cílů s větším klidem, bez stresu a bolestí pohybového aparátu.
[schovat]
Sball® therapy -
Je terapeutická metoda, která vede k uvědomění si vlastního těla pomocí vedeného pohybu s míčem o průměru 20 nebo 30 cm v trojrozměrné dimenzi. Sball ® doprovází 3-rozměrné pohyby impulzem terapeuta, upravuje pohyby v kloubech a navozuje koordinaci a kontrolu volních pohybů.
[celý text]
Má široké využití při zlepšení 3-d tělesného uvědomění a procítění pohybu, zlepšuje držení těla a pohybovou koordinaci. Je účinnou prevencí poranění pohybového aparátu a jeho předčasného opotřebování.
[schovat]
Bobath koncept -
Bobath koncept je systémový diagnostický a terapeutický koncept, kteří řeší problematiku poruch funkce pohybu a kontroly postury, které jsou způsobeny poruchou CNS. Využívá se jak u dětských pacientů (DMO) tak u dospělých pacientů, převážně po CMP, ale i u jiných patologií CNS.
[celý text]
Patří k celosvětově nejužívanějším přístupům u dětských i dospělých neurologických pacientů. Autory metody jsou manželé Bobathovi, kteří za terapeutický základ považují mechanismus centrální posturální kontroly. Jedná se o automatické reakce (vzpřimovací, rovnovážné, obranné), které se vyvíjejí v dětském věku, a po celý živost slouží ke koordinaci pohybů a kontrole postury. Na základě vyšetření a podle stavu svalového tonu stanoví terapeut hlavní problémy a konkrétní terapeutický plán. Terapie je prováděna v rámci funkce, předpokládá se zachovalá plasticita mozku. Cílem je úprava svalového tonu a provedení pohybů pacienta co nejfunkčněji vzhledem k jeho aktuálnímu stavu.
[schovat]
Feldekreisova ® metoda -
Principem je uvědomění si sama sebe prostřednictvím pohybu. Obnovuje schématické vzory a postupy pohybů tím, že se je snaží propojit v jiném kontextu - tj. záměrně mění jejich orientaci, prostor a načasování - a následně zautomatizovat tak, aby zůstaly funkční, tj. dokázali se ve stejné kvalitě přizpůsobit jakékoliv nové situaci.
[celý text]
Pracuje s fyzickým uvědomováním si rozlišení tím, že plánovitě prohlubuje rozdíl ve vnímání pravé a levé poloviny těla. Podporuje cítění a vědomí asymetrie, aby bylo dosaženo propojené symetrie. Při cvičení se rychlost provedení jednotlivých cviků přizpůsobuje jedinci/skupině tak, aby bylo dosaženo uvědomění si jednotlivých sekvencí pohybu a pohyb tak byl proveden s vynaložením adekvátního množství energie. Podstatou metody je to, že se člověk učí prováděním a zkoumáním konkrétních pohybů, na bázi běžných motorických dovedností, odstraňovat navyklá strnulá schémata svého myšlení, jednání a chování. Pohyby jsou pomalé a opakované – nejedná se však o opakování mechanické. Jejich pozitivní výsledky spočívají ve zlepšování účinnosti, s níž mozek tyto pohyby řídí a koordinuje.
Více viz www.feldenkreisovametoda.cz
[schovat]
Akrální koaktivační terapie ® -
Autorkou metody je PhDr. Ingrid Palaščáková-Špringrová, Ph.D., která stavěla při koncepci této terapeutické metody na Cvičení dle R. Brunkow. Cvičení podle Akrální koaktivační terapie ® vede k napřímení páteře a tonizaci svalů a stabilizuje tak celý pohybový systém.
[celý text]
Během cvičení se využívá vzpěrů o akrální části končetin (ruka, noha), které vyvolají efektivní zapojení svalů ventrálních a dorzálních svalových řetězců. Terapeut zaškolený v metodě ACT je schopen diagnostikovat pohybové chyby a navrhnout cílený individuální program pro pacienty s funkčními i strukturálními poruchami pohybového aparátu.
Více viz www.act-method.com
[schovat]
Forma-Funkce-Facilitace -
Autorkou terapeutického přístupu je Bc. Clara-Marie Helena Lewitová. Fyzioterapeut odvozuje z napětí měkkých tkání a reakcí celého těla kvalitu pohybových funkcí. Terapeutickými vstupy, zejména taktilními, mění a ovlivňuje vnímání a tím také funkci směrem k optimálním pohybovým stereotypům.
[celý text]
Terapeut hledá vhodné postupy a doprovází pacienta při aktivním učení nových možností regulace napětí, koordinace pohybů, vnímání a (pohybové) životosprávy, optimální pro individuálního pacienta.
[schovat]
Vojtova metoda reflexní lokomoce -
Vojtův princip je diagnostický a terapeutický systém, který se stal součástí diagnostiky a terapie hybných poruch hlavně u dětí. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované motorické vzory, které jsou v něm uloženy tzv. holograficky.
[celý text]
Terapeutický reflexní systém lokomoce nabízí zkřížený vzor a aktivaci dílčích modelů, které jsou obsaženy v lidské vertikále. Tyto dílčí modely jsou aktivovány nezávisle na vědomí člověka. Prostřednictvím výchozí polohy a kombinací aktivačních zón aktivujeme na spinální úrovni motorické generátory, které podléhají vyšším řídícím vlivům CNS až na nejvyšší úrovni mozkové kůry. Zde se vytvořený model pak ve spontánní hybnosti v případě potřeby částečně nebo globálně použije.
Vojtovu metodu lze využít při terapii centrálních koordinačních poruch u kojenců, u DMO, u periferních paréz horních a dolních končetin, u onemocnění páteře jako je skolióza nebo vertebrogenní algický syndrom, u vrozených vad kyčelního kloubu (dysplazie, luxace kyčlí), u různých typů svalových onemocnění, u dechových a polykacích potíží.
Více viz www.rl-corpus.cz
[schovat]
Bazální stimulace ® -
Bazální stimulace® je komunikační, interakční a vývoj podporující stimulační koncept, který se orientuje na všechny oblasti lidských potřeb. Bazálně stimulující péče se přizpůsobuje věku a stavu klienta. Terapeutické prostředky bazální stimulace integrované do péče o pacienta mají význam jak např.
[celý text]
v neonatologické intenzívní péči u dětí předčasně narozených, tak také v péči o děti i dospělé s vrozeným intelektovým a somatickým postižením, u lidí s různými akutními a chronickými onemocněními, po úrazech mozku a také klientů s demencí. Základním principem konceptu je zprostředkovat člověku vjemy ze svého těla a stimulací vnímání organismu mu umožnit lépe vnímat okolní svět a následně s ním navázat komunikaci. Podpora vnímání spočívá v podpoře reprodukce paměťových stop z dřívějších vývojových fází. Předpokladem je poskytnutí dostatku adekvátních podnětů, aby mohlo dojít k budování neuronálních struktur. Podněty, které v péči poskytujeme, musí být vhodně a individuálně strukturované. Péče dle principů Bazální stimulace® redukuje stres a podněcuje vlastní vývoj klienta. Základními prvky konceptu jsou pohyb, komunikace a vnímání.
Více viz www.bazalni-stimulace.cz
[schovat]