Rychlý kontakt

E-mail: info@re-habilis.cz

 

Moravskoslezský kraj - domácí fyzioterapie

Ostrava - Poruba - ambulantní fyzioterapie

  • Mgr. Tomáš Cupian
    • +420 606 208 086

Jihomoravský kraj - domácí fyzioterapie

  • Mgr. Miroslav Dominik
    • + 420 777 608 379

Jihomoravský kraj - domácí fyzioterapie

Kraj Vysočina - domácí fyzioterapie

  • Mgr. Aneta Dominiková
    • + 420 777 907 286

Moravskoslezský kraj - domácí fyzioterapie

  • Tomáš Gašparík DiS.
    • +420 604 528 497

Moravskoslezský kraj - domácí fyzioterapie

  • Bc. et Bc. et Mgr. Hana Mičulková
    • +420 602 347 784

Moravskoslezský kraj - domácí fyzioterapie

  • Mgr. Jana Santariusová 
    • +420 608 066 559

MŮJ ŽIVOT PO HRABYNI - postřehy paraplegika po návratu z rehabilitačního ústavu


Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

s radostí Vám přináším první příspěvek v našem BLOGU. Jedná se o přednášku „Můj život po Hrabyni aneb půl roku v reálném světě“, kterou prezentoval jako pacient pan Ing. Martin Škarpa na odborné konferenci „Pomůcky pro život spinálních pacientů“ konanou dne 9.11.2012 v Hradci nad Moravicí.

Pana Ing. Martina Škarpu jsem jako terapeut poznal na jaře roku 2012, kdy byl čerstvě po propuštění z Rehabilitačního ústavu Hrabyně a ucházel se o ambulantní fyzioterapii na Rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Nějakou dobu jsme společně pracovali na vylepšování jeho stavu (netraumatická míšní léze od roku 2011, spastická paraplegie, výška léze cca Th4 - Th8). Poté, z důvodů personálních, se naše cesty rozdělily a rehabilitoval pod vedením jiného fyzioterapeuta. Protože chtěl na sobě pracovat intenzivněji, kontaktoval mne s přáním využít možnost fyzioterapie v domácím prostředí. A takto spolupracujeme až doposud.

O své přednášce a jejím obsahu mne seznamoval postupně. Byl jsem nemile překvapen, že i přesto, že jsem fyzioterapeut, vím o praktickém životě a strastech vozíčkářů tak málo. Proto tuto přednášku považuji za skvělou a věřím, že i na našich stránkách sklidí nemalý úspěch. Dokonce ji bude v brzké době přednášet na Rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě a poté i v Rehabilitačním ústavu Hrabyně. Forma celé přednášky na našem webu je originální a je čistě prací autora. Je specifická a vzhledem k náročnosti a bohatosti materiálu je rozdělena na vlastní „přednášku“ a vedle ní se otevírající „komentář“ k ní. Pokud je v přednášce nějaké téma vyžadující komentář, je tam značka otevřené knihy a čísla kapitoly. Takto si Vy, naši čtenáři, můžete snadno k dané kapitole přečíst vše bez dalšího vyhledávání.

Za tým REHABILITACE Re-habilis Mgr. Tomáš Cupian


Prohlédnout přednášku a komentář.

Jméno: ing.arch.V.Filandr

Přečetl jsem si texty pana inženýra Škarpy se zájmem. Jelikož jsem architekt, samozřejmě se touto problematikou zabývám a ze zkušeností vím, že má pravdu. Zdraví nemocným nevěří a dokud se sami neocitnou v jejich stavu (což jsem si "osahal" velice dobře), berou vše na lehkou váhu. Nechci se dlouze rozepisovat, ale i na základě mé dlouhé praxe si myslím, že jak pro veřejný prostor, tak pro interiery budov by měla být oficiální, jednoznačná řešení(O něco se pokusila paní architektka Filipiová, ale nebylo to komplexní), která by bylo nutné realizovat. Ne jen u nových staveb, ale v celém území, případně interierech. Pak by se nemohlo stát, že na přechodu přes jeden obrubník přejedete s vozíkem a přes druhý ne! A dále aby úpravy pro lidi s omezením pohybu nebyly v rozporu s potřebami slabozrakých a bezpečností staveb obecně. A dále by se zamezilo tomu, že co platí v Praze, nelze realizovat v Ostravě nebo v Olomouci a obráceně. A dále chybí povinnost schvalovacích úřadů a prováděcích stavebních firem tuto problematiku ovládat!